دوره آمادگی آزمون آیلتس

آیلتس آزمونی است بین المللی که توسط دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا برگزار می شود. در ایران نیز سازمان سنجش مسئول برگزاری این آزمون می باشد . مدرک آیلتس یکی از معتبر ترین مدارک تعیین سطح دانش زبان انگلیسی در جهان می باشد که برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری، مهاجرت، اشتغال، تدریس و … کاربرد دارد.

اگر در دوره آیلتس ثبت نام کرده اید برای دسترسی به فایل های پشتیبانی روی دکمه مربوط به دوره خود در زیر کلیک کنید.

دوره آمادگی آزمون آیلتس

فرم پیش ثبت نام

دوره آیلتس آکادمی متد نو

در این مقاله به معرفی آزمون آیلتس پرداخته ایم و در انتهای مقاله خصوصیات ویژه دوره آیلتس آکادمی متد نو را برای شما بیان کرده ایم. 

آزمون آیلتس چیست ؟

آیلتس IELTSمخفف The International English Language Testing Systemبه معنی سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی  است. و در واقع بزرگترین آزمون دنیا برای سنجش سطح دانش زبان انگلیسی است. آزمونی که در تمامی کشور های دنیا معتبر است و تمامی دانشگاه ها، ادارات و همچنین سازمان های مهاجرتی داشتن این مدرک را مورد تایید و تاکید قرار داده اند. آزمون آیلتس، تسلط زبان انگلیسی شما را در چهار مهارت شنیداری (Listening)، خواندن (Reading)، نوشتاری (Writing) و گفتاری (Speaking) را ارزیابی می‌کند.این آزمون بنا بر هدف شما (تحصیل، اشتغال مهاجرت و…) به دو شکل آکادمیک و جنرال برگزار می شود .

چرا آیلتس؟

مدرک آیلتس در امر اشتغال، تحصیل و مهاجرت از اهمیت بالایی برخوردار است.

آیلتس برای اشتغال :

ورود به بازار کار و پیدا کردن فرصت شغلی بهتر، یکی از بزرگترین دغدغه های هر فرد می باشد. با بررسی سایت ها و روزنامه های استخدامی در داخل و خارج از کشور  خواهیم دید  که برای کار کردن  در یک کشور خارجی و یا حتی برای یک شرکت تجاری در داخل ایران علاوه بر  داشتن مدرک دانشگاهی، داشتن مدرک آیلتس الزامی است. در واقع داشتن این مدرک میتواند بعنوان برگ برنده شما در آزمون های استخدامی باشد.

آیلتس برای تحصیل:

یکی از محبوب ترین روش های مهاجرت برای افراد از طریق دانشگاه ها و تحصیلات است و میدانید که داشتن مدرک آیلتس یکی از شروط پذیرش همه مراکز آکادمیک و علمی خارج از کشور می باشد. از طرف دیگر در بسیاری از دانشگاه های ایران برای تحصیلات تکمیلی، به ویژه مقطع دکتری داشتن مدرک معتبر از زبان انگلیسی الزامی می باشد. آزمون های مختلفی نیز توسط دانشگاه های آزاد و سراسری طراحی شده است که  می توان به آزمون TOLIMO اشاره کرد. اما اگر دانشجویان این مقاطع تحصیلی هنگام شرکت در مصاحبه دکتری مدرک آیلتس ارائه بدهند شانس قبولی و امتیاز پذیرش آنها به طرز چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد.

آیلتس برای مهاجرت:

مهاجرت  یکی  دیگر از دلایلی است که آزمون آیلتس و داشتن مدرک آیلتس را بسیار حائز اهمیت میکند و در واقع هدفی است که امروزه  بسیاری از افراد را مشغول به خودش کرده است. تقریباً همه میدانند که برای مهاجرت به کشورهای مهاجرت پذیری مانند کانادا، استرالیا، نیوزلند، انگلستان داشتن مدرک آیلتس اجباری است.

آیلتس برای تدریس:

بسیاری از زبان آموزان علاقمند به تدریس در موسسات زبان انگلیسی می باشند. به عبارت دیگر آنها همیشه دوست دارند روزی مدرس زبان انگلیسی شوند. برای این که یک مدرس زبان انگلیسی بشوید، دانش زبان انگلیسی و تکنیک های تدریس حائز اهمیت می باشند. بسیاری از موسسات معتبر آموزش زبان انگلیسی نیز هنگام دعوت به همکاری اساتید، داشتن مدرک آیلتس را یکی از شروط استخدام خود قرار می دهند. از طرفی دیگر برخی از مدرسین برای تدریس در دوره ها و سطوح بالاتر ( مثلا تدریس در دانشگاه و…) نیازمند داشتن مدرک آیلتس می باشند.

 

قالب آزمون آیلتس:

آزمون آیلتس در دو مرحله ی شفاهی و کتبی برگزار می گردد. این دو مرحله در دو روز متفاوت با فاصله ی زمانی یک هفته ای برگزار می شوند. مدت زمان کامل آزمون 2 ساعت و 45 دقیقه است.

الف) بخش های کتبی آزمون آیلتس:

شنیداری(Listening)

 اولین مهارت مورد ارزیابی در آزمون آیلتس شنیدار (Listening) است.  زمان لیسنینگ به طور کل ۴۰ دقیقه است. سی دقیقه برای شنیدن فایل های صوتی و انتخاب کردن جواب برای شما در نظر گرفته می شود و بعد از اتمام  فایل صوتی ده دقیقه فرصت دارید تا جواب‌ها را از دفترچه سوالات به پاسخنامه منتقل نمایید.

دفترچه‌ بخش شنیداری آیلتس شامل ۴ قسمت صوتی (دارای ۴ تسک) و حاوی  ۴۰ سوال  می باشد و شامل موارد زیر است :

۱. مکالمه‌ای بین دو فرد در یک موقعیت اجتماعی روزمره(هتل – مرکز خرید-دانشگاه )

۲. یک سخنرانی در مورد مسائل روزمره 

۳. مکالمه‌ای بین دو تا چهار نفر در مورد مسائل آموزشی

۴. یک سخنرانی آکادمیک مثلا سخنرانی در دانشگاه.

 سوالات مطرح شده از فایل صوتی می‌تواند به صورت چهار گزینه‌ای، تطبیق دادن (matching)، نام‌گذاری نقشه و نمودار، جواب کوتاه، پر کردن فرم، جدول، جمله و … با کلمات مناسب باشد.

 باید توجه کرد که فایل صوتی بخش شنیداری فقط یکبار پخش می‌شود. قبل از پخش فایل صوتی، این فرصت را خواهید داشت تا با مطالعه سوالات آمادگی بیشتری برای پاسخگویی به بخش لیسنینگ آیلتس داشته باشید. پاسخ‌ها باید در دفترچه سوالات نوشته شود و همانطور که گفته شد برای انجام این کار شما ده دقیقه زمان دارید.

خواندن (Reading)

بخش ریدینگ (Reading) آیلتس دومین بخش از آزمون مهارت زبان انگلیسی آیلتس است که ۶۰ دقیقه طول می کشد. به طور معمول، بخش ریدینگ آیلتس شامل سه یا چهار قسمت است که به تدریج سخت تر می شوند و متقاضی در مجموع باید به ۴۰ سوال این بخش پاسخ بدهد.

دفترچه بخش ریدینگ حاوی ۳ متن برگرفته از کتاب‌ها، مجلات و روزنامه‌ها است.

البته در آیلتس آکادمیک  3 متن طولانی تر و در انواع مختلف تحلیلی، توصیفی، مقایسه ای می باشند.

متن اول در مورد امور روزمره اجتماعی است.

متن دوم در مورد جزوات آموزشی و احتیاجات رفاهی است.

متن سوم شامل یک متن بلند با موضوعی عمومی است.

 سؤال‌های این بخش به صورت‌های چهارگزینه‌ای، شناسایی اطلاعات (صحیح، غلط، داده نشده است)، شناسایی دیدگاه و ادعاهای نویسنده (بله، خیر، داده نشده است)، تطبیق اطلاعات، عنوان، جزئیات، کامل کردن جمله، خلاصه نویسی، یادداشت، جدول، نام‌گذاری نمودار و پاسخ کوتاه به سؤال مطرح می‌شود. بر خلاف امتحان شنیداری، زمان اضافه‌ای جهت انتقال جواب‌ها از دفترچه سوالات به پاسخنامه به شما داده نمی‌شود.

نوشتاری (writing)

رایتینگ IELTS. با توجه به موضوعات داده شده، از داوطلب آزمون آیلتس IELTS درخواست می شود به سوال ها پاسخ نگارشی بدهد. مهارت Writing در آیلتس دو بخش دارد .

امتحان نوشتاری آموزش عمومی

زمان این آزمون 1 ساعت می باشد .

رایتینگ آخرین مهارت بخش کتبی آزمون  آیلتس است  که دارای دو بخش یا Task است که تسک اول در آزمون جنرال با آزمون آکادمیک متفاوت بوده و در تسک دوم هر دو آزمون تفاوتی را با یکدیگر در مورد نوع سوال نخواهند داشت. شما باید بیست دقیقه برای نوشتن تسک شماره یک وچهل دقیقه برای نوشتن تسک شماره دو اختصاص دهید.

در موضوع اول  (Task 1)  در آیلتس جنرال باید نامه‌ای به شخصی فرضی بنویسد و در آن مسئله یا مشکلی را شرح دهید. 

برای نوشتن نامه می‌توانید یکی از چهار نوع نامه زیر را انتخاب کرده و یک نامه فرضی بنویسید:

Complaint / Request of information letter شکایت نامه / نامه درخواست اطلاعات

Job application letter نامه درخواست کار

Personal letter نامه شخصی

Formal business letter نامه رسمی اداری

در آیلتس آکادمی باید در مورد جدول یا نموداری که به شما داده شده‌ است، توضیح دهید.

این تسک باید حداقل ۱۵۰ کلمه داشته باشد. اگر کمتر از ۱۵۰ کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد.

همانطور که گفته شد زمان این بخش بیست دقیقه است.

درموضوع دوم (Task 2) باید نظر موافق یا مخالف خود را نسبت به یک مسئله بیان کنید و باید حداقل ۲۵۰ کلمه در مورد آن بنویسید. اگر متنی کمتر از ۲۵۰ کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. 

ب) بخش شفاهی آزمون آیلتس

گفتاری (speaking)

اسپیکینگ آیلتس در روز مجزایی برگزار می شود. یعنی مهارت های بخش کتبی در یک روز و مهارت های بخش شفاهی در روز دیگر سنجیده می شود. این بخش از آزمون در سه قسمت مختلف انجام شده که از یازده تا چهارده دقیقه به طول می انجامد. با هم به بررسی این سه قسمت می پردازیم.

قسمت اول: معرفی و مصاحبه

در این قسمت examiner سوالاتی کلی در مورد موضوعات عمومی مثل معرفی کردن خود و خانواده و کار و تحصیلات و … از شما می پرسد. زمان این آزمون چهار تا پنج دقیقه می باشد.

قسمت دوم: تعمیم مسائل فردی 

در این بخش به شما یک کارت داده می شود که روی آن یک موضوع و سوالاتی راجع به آن موضوع نوشته شده است. شما یک دقیقه زمان دارید که یاداشت برداری کرده و برای صحبت کردن در مورد آن موضوع آماده شوید. پس از اتمام این زمان شما باید به مدت دو دقیقه راجع به موضوع صحبت کنید. زمان این قسمت سه تا چهار دقیقه می باشد.

قسمت سوم: بحث و گفتگو دو طرفه:

در این قسمت examiner گفتگویی را با پرسیدن یک سوال از شما آغاز می کند و به واسطه پاسخ های شما سوالات بعدی از شما پرسیده می شود و در واقع با مکالمه 2 طرفه و مطرح کردن سوالات جزئی تر شما را به چالش می کشاند. زمان این قسمت چهار تا پنج دقیقه می باشد. سوالی که در ذهن شما ایجاد میشود این است که با چه لحجه ای از شما آزمون گرفته می شود؟

لهجه در آزمون آیلتس:

از آنجایی که  آزمون آیلتس توسط British Council برگزار میشود، بیشتر افراد بر این باورند که لهجه مطلوب و قابل قبول در آزمون آیلتس بریتیش میباشد .اما باید بدانید که در آزمون آیلتس اصلا مهم نیست که شما به چه لهجه ای صحبت می کنید: امریکن، بریتیش، استرالیایی، نیوزلندی، کانادایی، … .

داشتن تلفظ صحیح و توجه کافی به استرس کلمات و جملات و نحوه بیان آنها در آزمون اسپیکینگ بسیار حائز اهمیت است. شما برای قبولی در آزمون آیلتس نیاز به آموزشی جامع دارید که در ادامه با دوره فشرده آزمون آیلتس که در آکادمی متد نو برگزار میشود به طور کامل آشنا میشوید.

ویژگی های دوره آمادگی آزمون آیلتس آکادمی متد نو

شاید بارها و بارها شنیده اید که برای شرکت در دوره های آیلتس باید سطح متوسط و یا پیشرفته ای از زبان داشته باشید. اما در آکادمی متد نو اینگونه نیست شما با هر سطحی از دانش زبان انگلیسی می توانید در این دوره آیلتس شرکت کنید. در واقع آموزش آیلتس در آکادمی متد نو از سطح پایه شروع می شود و تمامی مهارت های مورد نیاز زبان انگلیسی و و زیر مهارت های لازم به شیوه ای نوین و کاملا حرفه ای آموزش داده می شود. یکی از ویژگی های دوره آکادمی متد نو  ارائه نکات و تکنینک های لازم برای کسب نمره مناسب در آزمون آیلتس می باشد. این دوره شامل دوره مقدماتی (preIELTS) و نه ترم می باشد. مدت زمان هر ترم بیست جلسه دو ساعته معادل چهل ساعت آموزش می باشد. تمامی منابع این دوره (ویدئو ها و کتب و جزوات آموزشی) برگرفته از بهترین منابع خارجی و تالیف آکادمی متد نو می باشند.